Sem vložte podnadpis

STAVEBNÉ KONANIA - 

U NÁS PATRIA K NAJDLHŠÍM V EURÓPE

Vieme, v ktorých krajinách sa stavebné povolenie pri realizácii veľkých komerčných projektov vybavuje najdlhšie. Slovákov však zistenia Svetovej banky nepotešia, pretože naše stavebné úrady patria k najpomalším v Európe.

Tradičný prieskum Doing Business spracovávaný Svetovou bankou sa už každoročne venuje zostaveniu rebríčkov krajín s najrýchlejšie vybavenými stavebnými povoleniami. Stavebníci z celého sveta si tak môžu porovnať hodnotenie 189 štátov zo všetkých kútov sveta a vďaka dĺžke trvania vybavenia povolenia zistiť, či ich kolegovia stavajú rýchlejšie alebo pomalšie.

Proces komplikuje náročná administratíva

Realizácia komerčných nehnuteľností je na rozdiel od rodinných domov omnoho zložitejšia nielen po stavebnej, ale hlavne po administratívnej stránke. Tá zdržiava zahájenie výstavby najmä kvôli dlhému postupu celého stavebného konania, ktoré začína čakaním na rozhodnutie o dopade výstavby na životné prostredie nasledované získaním územného rozhodnutia. S tým súvisí 10 úradných úkonov a až po ich absolvovaní vydá príslušný stavebný úrad povolenie.


Stavebné konanie trvá priemerne 286 dní

Prepracovať sa zdĺhavým procesom spojeným so stavebným konaním je niekedy dosť tvrdý boj. Niet sa čo čudovať, veď dostať sa u nás k stavebnému povoleniu trvá priemerne 286 dní. Presne toľko našim úradom vymerala Svetová banka, čím nás zaradila na druhú pozíciu medzi európskymi krajinami. Bohužiaľ, strieborný stupienok sme obsadili na strane rebríčka, kde sú krajiny s najdlhším priebehom konania.


Slávne na tom nie sú ani Češi

Našim českým susedom to pri získavaní stavebného povolenia trvá takisto dlho a v porovnaní so Slovenskom sa priemerná doba stavebného konania skracuje len o 39 dní. Problémom však je ešte zložitejší postup pri vybavovaní, nakoľko investori musia absolvovať až 21 rozličných právnych úkonov. Miestni úradníci sa veľmi neponáhľajú, o čom svedčí napríklad porovnanie s Rumunskom, kde treba vybaviť 20 úkonov, no doba konania trvá "len" 171 dní.

Na povolenie čakajú najdlhšie v Kambodži

Pomalé Slovensko a ešte pomalší Cyprus sa rýchlosťou priebehu stavebného konania chváliť nemôžu, no v porovnaní s tými najhoršími sú na tom stále dobre. Podľa Svetovej banky je to s vybavením stavebného povolenia aktuálne najhoršie v Kambodži. Tam sa čaká dva roky, no ani to nemusí byť koniec. Pri veľkých bytových projektoch sa totiž celková doba naťahuje aj na 1825 dní.

Skrátenie priebehu stavebného konania by stavebníkom pomohlo skvalitniť celkový postup prác. Riešením by bolo zjednotenie všetkých troch krokov do jedného, čo by znamenalo, že rozhodnutie životného prostredia, územné rozhodnutie a záverečné povolenie by sme získali na jednom mieste. O takomto kroku už rokujú v susednom Česku, kde sa pripravuje novela stavebného zákona, takže uvidíme, či sa tam podarí prínosnú zmenu zaviesť do praxe.

Text : Róbert Bosák

Foto : domy-nakluc.sk, idnes.cz, djsarchitecture.sk, energyhouse.sk, mababrefa.cz