VIANOČNÝ DARČEK OD REGULAČNÉHO ÚRADU – NIŽŠIE CENY ENERGIÍ 

NIŽŠIE CENY ENERGIÍ

Regulačný úrad v poslednom období nešetrí dobrými správami a pred Vianocami nás obdarúva ďalším znižovaním cien. Od nového roka tak na energie minieme o desiatky eur menej.

Predstavitelia Regulačného úradu avizovali možné budúcoročné zlacňovanie energií už pred niekoľkými mesiacmi. Oficiálne sa tieto predpovede potvrdili až teraz a verejnosť definitívne oboznámili s pripravovaným znižovaním cien. V hre je zlacňovanie plynu, elektriny aj tepla, čo by malo náklady domácností odľahčiť o niekoľko desiatok eur ročne.

Cena plynu opäť klesá

2,6% - Zdá sa to málo, no ak spočítame pravidelné zlacňovanie spôsobené nízkymi cenami plynu a ropy na trhoch,ide o dosť citeľnú úsporu.

Menej aj za elektrinu

4,6% - Presne taká bude výška poklesu cien koncovej elektriny od januára. Dotkne sa hlavne bytoviek s väčšou výmerou, v ktorých sa úspora rozpočíta medzi jednotlivé byty.

Najviac zlacnie teplo

6% - Až toľko má dosiahnuť maximálna možná úspora výdavkov za teplo. K jej hranici sa priblížia hlavne obnovené bytovky, ktoré využívajú vykurovanie z centrálnych rozvodov.

Viac ušetria majitelia bytov

Znižovanie cien energií sa týka všetkých, no nie v každej domácnosti sa dá hovoriť o ročnej úspore odhadovanej na viac ako 100€. Najviac by mali ušetriť majitelia bytov, nakoľko pri vykurovaní využívajú teplo v centrálnych rozvodoch a to sa zlacní viac ako plyn využívaný vo väčšine rodinných domov. Podobne je to aj v prípade odberu elektriny, kde sa takisto ráta s najväčšou úsporou v bytovkách.

Zlacňovanie energií prichádza štvrtýkrát za sebou

Správy o nižších cenách energií sa pomaly stávajú pravidlom a za posledné roky nás potešili niekoľkokrát. Zlacňovanie prichádza už štvrtý rok za sebou a aj keď analytici upozorňujú na postupné dvíhanie cien, januárová regulácia nemusí byť posledná. Viac napovie dianie na svetových trhoch, ktoré ovplyvní aj cenový vývoj u nás.

Do výšky celkových nákladov za energie prehovoria aj ďalšie faktory, hlavne počasie. To môže zmierniť výraznú úsporu, ktorá má prísť vďaka regulácii. Stále však existujú spôsoby, ako znižovať tieto náklady, a jedným z najlepších je obnova budov a využívanie úsporných technológií.

Text : Róbert Bosák

Foto : halonoviny.cz