Svetu farieb bude v roku 2021 vládnuť sivá so žltou

14.02.2021

Nový rok už tradične prináša celú radu zmien a noviniek. Výnimkou nie sú ani trendy v oblasti farieb, ktoré budú v najbližších 12 mesiacoch ovládať svet dizajnu. Žezlo nad nimi budú v roku 2021 držať hneď dva odtiene.

Zdroj: anthemhomes.co.nz

12-mesačná nadvláda tzv. klasickej modrej je preč. Na tróne farby roka ju na základe výberu spoločnosti PANTONE, považovanej za akúsi top autoritu v oblasti tvorby nových farebných trendov, nahradia odtiene Ultimate Grey a Illuminating Yellow. Práve tie by mali najlepšie vystihnúť a zároveň formovať dianie (nielen) vo svete dizajnu počas nasledujúcich mesiacov.

Zdroj: pantone.com

Nezávislé a zohraté

Voľba 2 odtieňov nebola náhodná. Predstavitelia americkej spoločnosti s ňou prišli zámerne. Dôvodom je výsledok spojenia jednotlivých farieb, ktoré spolu vynikajúco ladia. Vzájomnou súhrou dokážu vyžarovať vibrácie, ktoré ponúkajú pevné základy a tiež potrebný optimizmus prinášajúci chuť na nich stavať. Obe farby ale dokážu plniť svoju úlohu aj samostatne. Podľa expertov ide vôbec o jedny z najnezávislejších farieb z celého farebného spektra.

Zdroj: idealhome.co.uk

Ultimate Grey

Stabilitu a pevné základy nám bude z dvojice farieb roka pripomínať práve tento odtieň sivej. Nakoľko sa jedná o farbu typickú pre kamienky na pláži, jej vibrácie na nás majú pôsobiť ako symbol pevnosti, spoľahlivosti či schopnosti vydržať. Navyše, odtieň pôsobí celkom neutrálne a má prírodný akcent, čo nám pomôže naladiť sa na pokojnú vlnu a dosiahnuť balans.

Zdroj: anthemhomes.co.nz

Illuminating Yellow

Na pevných a spoľahlivých základoch sa dá budovať nový začiatok. Na to je ako stvorená "osvetľujúca žltá". Tá má za úlohu povzbudiť, vyvolávať optimizmus a zohrievať priestor, v ktorom je prítomná. Tento odtieň je totiž prirovnávaný k slnku, čo by nás malo poháňať vpred. Skvele tak dopĺňa vyššie uvedenú sivú, ktorá je natoľko vyvážená, až by sme pri nej bez tejto žltej mohli ostať v komfortnej zóne a čakať.

Zdroj: renneritalia.com

Kombinácia farieb roka 2021 nie je gýčová ani prehnane extravagantná, takže sa dá uplatniť v mnohých interiéroch. V podobe rôznych doplnkov či bytového zariadenia si odtiene splnia úlohu aj samostatne. Bez problémov totiž ladia aj s inými farbami, čo platí najmä o Ultimate Gray.

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: anthemhomes.co.nz, pantone.com, idealhome.co.uk, renneritalia.com