CES 2021 – TOP novinky do domácnosti z veľtrhu spotrebnej elektroniky

10.02.2021

Kalendár najväčších medzinárodných veľtrhov zameraných na prezentáciu spotrebnej elektroniky do domácnosti už tradične otvára podujatie CES. Aj napriek tomu, že tento rok prebehlo kvôli pandémii po prvýkrát on-line, o predstavenie množstva inovatívnych spotrebičov a iných elektronických zariadení do bytov a domov núdza nebola.

Práve pandémia a z nej vyplývajúce opatrenia sa pričinili o to, že CES 2021 sa niesol v duchu smart domácností. Zariadenia spadajúce do tejto skupiny síce mali stabilné miesto na veľtrhu aj v predchádzajúcich ročníkoch, no tento rok sa na nich kvôli lock-downom kládol ešte väčší dôraz. Výsledkom toho je rada noviniek vrátane nižšie predstavených zariadení, ktoré budú v najbližších mesiacoch udávať trendy v oblasti spotrebnej elektroniky do domácnosti.

Hydraloop (Hydraloop)

Inovatívny systém Hydraloop od rovnomennej firmy patril medzi najsledovanejšie zariadenia veľtrhu.Pozornosť si získal schopnosťou recyklovať vodu pri jej bežnom domácom užívaní. Podľa výrobcov dokáže recyklovať vyše 80 % všetkej spotrebovanej vody, čím zníži náklady za jej odber na 40-50 %.To vynieslo šikovnému zariadeniu za zhruba 4000 USD aj ocenenie Best of Innovation, ktoré získalo v kategórii udržateľnosť.

JetBot 90 Al+ (Samsung)

Ocenenie za inováciu sa ušlo aj firme Samsung. Tá ich v súčasnom ročníku získala niekoľko. Jedným z ocenených zariadení je robotický vysávač JetBot 90 Al+. Ten sa stal vôbec prvým robotickým vysávačom ovládaným umelou inteligenciou od spoločnosti Intel. Tá mu umožní vykonávať prácu rovnako efektívne ako človek. Jeho hlavnou prednosťou je systém senzorov, vďaka ktorým sa pohybuje s ľahkosťou, akou sa iné robotické vysávače pochváliť nemôžu.

Samsung Bespoke 4-Door Flex (Samsung)

Spoločnosť Samsung zabodovala aj v oblasti chladničiek. Uvedený model vzbudil pozornosť najmä kompozíciou pozostávajúcou zo 4 dverových panelov. Tie nie sú iba vymeniteľné, ale aj kombinovateľné v rôznych farbách alebo materiáloch, čo umožňuje zákazníkom navrhnúť si chladničku na mieru. Z technického vybavenia poteší zásobník na vodu, automatický plnič džbánu či systém na automatickú výrobu ľadu.

Quantum (Scootaid)

Na veľtrhu sa objavili aj viaceré wellness zariadenia. Chýbať medzi nimi nesmeli masážne kreslá vrátane modelu Quantum. Jeho hlavnou úlohou je zaistenie kvalitnej masáže chrbta pomocou niekoľkých diaľkovo ovládaných nastaviteľných režimov. Okrem masáže ponúka užívateľovi aj hudobný zážitok. Súčasťou kompozície kresla je totiž reproduktorová sústava ovládaná umelou inteligenciou.

Cololight Mix (Cololight)

Inováciami prechádzajú aj svetelné systémy. Jedným z výsledkov ich pokroku je Cololight Mix, ktorý bol vyrobený za účelom kvalitnejšieho osvetlenia vnútorných priestorov. Systém pracuje na báze smart ovládania pomocou mobilnej aplikácie, prostredníctvom ktorej si môže majiteľ "namiešať" vhodné tóny osvetlenia k práci, voľnočasovým aktivitám aj odpočinku, a to v ktorejkoľvek miestnosti, kde si tento systém nechá nainštalovať.

Google TV (TCL)

Zoznam noviniek z veľtrhu CES 2021 môžeme uzavrieť špičkovým televízorom Google TV. Ten vznikol na základe spolupráce spoločností TCL a Google, ktorá viedla k vzniku modelu s obrazovkou kombinujúcou prvky Mini-LED, 8K a QLED. Toto spojenie má byť garanciou najvyššej digitálnej kvality, navyše s prémiovým obsahom od firmy Google. Zákazníci si však na nadštandard z oblasti televízorov ešte počkajú. Prvé modely prídu na trh až o pár mesiacov.

Zdroj: tcl.com

Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.ces.tech, www.wired.com

Zdroj foto: hydraloop.com, gearhungry.com, hypebae.com, scootaid.com, smartlights.de, tcl.com